Kültür Sanat Haberleri


Mart 2016               Sizin İçin Seçtiklerimiz                                 

" Öğrenme aşkı hikmetle benzerlik gösterir.   Öğrenmeyi büyük bir gayretle fiiliyata dökmek, insan sevgisiyle benzerlik gösterir. Utanmayı bilmek ise cesaretle benzerlik gösterir. Bu üç erdemi bilen kişi, kendi şahsi hayatını nasıl geliştireceğini de bilir. Kendi şahsi hayatını nasıl geliştireceğini bilen kişi ise başkalarını nasıl yöneteceğini bilir. Ve başkalarını nasıl yöneteceğini bilen kişi de imparatorlukları, devletleri, aileleri nasıl idare edeceğini bilir. "
 Konfüçyüs  

             Kaynak: Soccio J. 2010. Hikmetin Yapıtaşları . İstanbul : Kaknüs Yayınları


ARSU AKADEMİ 

TOROS CAN PİYANO RESİTALİ 19.01.2016 / 19:00
ARSU SAHNE BAHAR KONSERLERİ DEĞERLİ PİYANİST TOROS CAN İLE BAŞLIYOR 

Yurtdışındaki başarılarıyla ününü Türkiye sınırlarının ötesine taşımış olan Toros Can 19 Mart Cumartesi 18.00’de ARSU Sahne’de klasik müzik severler ile buluşuyor. Uluslararası müzik eleştirmenlerinden tam not alan bol ödüllü virtüöz Toros Can iki kez Diapason d’Or, Diapason-5, Le Monde de la Musique-CHOC, Telerama-ffff, Repertoire-9, Repertoire-10, Observateur-3, Piano le Magazine-Coup de Coeur ve Classica-5 gibi prestijli ödüller kazandı. Sanatçı, Salle Cortot, Théâtre du Châtelet, George Enescu Concert Athenaeum, Theater aan het Vrijhof, Cite de la Musique, Invalides ve St-Martin-in-The-Fields başta olmak üzere; Türkiye, Fransa, ABD, İngiltere, Hollanda, İtalya, Avusturya, Almanya, Singapur, Romanya, Kosova, Bulgaristan, İsviçre ve Gürcistan’ın birçok salonunda konserler verdi. İstanbul Müzik Festivali, Antalya Piyano Festivali, Münster Müzik Festivali, Holland Music Sessions, Saint-Riquier Müzik Festivali ve La Roque d'Antheron Piyano Festivali gibi festivallerde yer aldı. Konser biletleriwww.biletix.com da ve sahne gişesinde satılıyor. Bilet fiyatları yetişlinler için 30 TL öğrenciler için 20 TL.


TOROS CAN PİYANO MASTERCLASS ve BİRE BİR DERS 
20 - 21 Mart 2016 

Değerli piyanist Toros Can, Arsu Sahne’de vereceği konserinin ardından piyanist adayları ile buluşuyor. Teknik ve müzikal ustalığı ile ülkemizi dünya çapında konser salonlarında temsil eden Toros Can, kazandığı ödüller ve özellikle çağdaş müzik alanındaki ustalığı ile dikkatleri üzerinde topluyor. Teknik, müzikal ve deşifre yöntemlerinin üzerinde durulacağı, genç piyanist adaylarına yeni bir perspektif kazandıracak bu çalışmalara dahil olabilmek ve koşulları öğrenmek için, değerlendirilmek üzere repertuarınızı ve kişisel bilgilerinizi içeren başvurunuzu bilgi@arsuguzelsanatlar.com adresine yapabilirsiniz.  


ARSU SAHNE BAHAR KONSERLERİ BAŞLIYOR ! 
19 Mart - 21 Mayıs 2016

Geçtiğimiz sezon Ivan Yanakov, Eun Young Kim, Utku Asan, Aida Pulake, Jerfi Aji, Mert Yeşilmenderes, Güray Başol, Burak Çebi, Emrah Nalbant, Elfida Su Turan, Kaan Baysal gibi genç ve değerli solistlere baharı karşılayan ARSU Sahne, bu baharda da Mayıs sonuna dek sürecek yeni konserler ve yeni müzisyenlere kapılarını açıyor. Konserlerden haberdar olmak için bizi takip edin… https://www.facebook.com/ARSU-SAHNE-1491682621048114/?fref=ts

HÜSEYİN SERMET İLE BİRE BİR PİYANO 
26 - 27 Mart 2016 

Ülkemizi dünyada olağan üstü müzikalitesi ve virtüözlüğü ile temsil eden devlet sanatçısı Hüseyin Sermet’in öğrencisi olma imkanına sahip tüm genç piyanistler, piyanonun sihirli ve derin tınısını elde edecek sırlarını öğrenerek, yurt içinde ve dışında ödüller kazanmakta ve iyi bir müzisyen olma ve kariyer yapma yolunda ilerlemektedirler. Müziğe hayatının öncelikleri arasında yer veren, konserler vermek isteyen, yarışamalara hazırlanan tüm müzisyenlerin başvurabileceği bire bir çalışmalar, alışılmışın dışında, oldukça yoğun, uzun, zorlayıcı ve oldukça yüksek bir enerji gerektirecek şekilde yapılıyor. Maksimum seviyede kapasitesini kullanmak zorunda kalan müzisyenler bu derslerin neticesinde deneyimlediklerini tam anlamıyla idrak edebiliyor. Bu şekilde kazanılan deneyimler, genç müzisyenlerin giderek daha etkili bir tınıya sahip olabilmelerini sağlıyor. Bu yüzden Hüseyin Sermet ile çalışacak öğrencilerde aranan en önemli özellik yüksek enerji ve gayrettir. Büyük üstad Hüseyin Sermet ile Mart ayındaki bire bir dersler 26 ve 27’si tarihlerinde gerçekleşecek. Hüseyin Sermet ile bire bir çalışma programına dahil olabilmek için, çalışmak istediğiniz repertuar ve şahsi bilgilerinizi içeren başvurunuzu, değerlendirilmek üzere bilgi@arsuguzelsanatlar.com adresine yapabilirsiniz. 

ARSU AKADEMİ 4. İSTANBUL ULUSLAR ARASI ÇOCUK & GENÇLİK BİENALİNDE 
Nisan - Mayıs 2016

300 başvuru arasında değerlendirilerek seçilen sevgili öğretmenimiz Dilek ÇİPLİ’nin projesiyle 4. Uluslararası İstanbul Çocuk ve Gençlik Bienali’ne katılıyoruz. Bu vesile ile öğrencilerimizin de katılabileceği pek çok etkinlik ve birbirinden güzel deneyimleri kaçırmamanız için bizi takip edin. https://www.facebook.com/profile.php?id=1138427224 


İSTANBUL RESİTALLERİ

ESTHER YOO & ZHANG ZUO keman &piyano 12.03 2016 Cumartesi 20:00 

BACH MENDELSSOHN SIBELIUS BRAHMS TCHAIKOVSKY GLAZUNOV
10. Uluslararası Sibelius Keman Yarışması'nda henüz 16 yaşındayken birincilik kazanan Esther YOO, 2010'da kazandığı bu zaferin ardından uluslararası arenada dikkatleri üzerine çekti. İki yıl sonra 2012'de Uluslararası Queen Elisabeth Yarışması'nı o güne kadar kazanan en genç sanatçı olma ünvanı da Kore'li virtüözün oldu. BBC tarafından 2014-2016 "New Generation Artist" seçilen Esther Yoo, kendisine gizli bir koleksiyoner tarafından verilen “Prince Obolensky” adını taşıyan 1704 yapımı çok özel bir Stradivarius çalıyor.
2013 Queen Elisabeth Yarışması, Çin 1. Uluslararası Piyano Konçertosu Yarışması, Gina Bachauer (ABD) gibi yarışmalarda birincilik ve ödüller kazanan Zhang ZUO, tutkulu piyanizmi ve tanrıvergisi yeteneği ile günümüzün sıradışı piyanistleri arasında kabul ediliyor. 

İŞSANAT  

SAHNE DENİLEN BÜYÜLÜ KUTU 13.03.2016 / 15:00

Geçtiğimiz sezon İş Sanat’ta çocuklarla ilk kez buluşan Sahne Denilen Büyülü Kutu, onlara müzikli bir oyunun sahnede her yönüyle nasıl hayat bulduğunu gözlemleyip yaşayacakları bir deneyim sunmaya devam ediyor. Sahnenin nasıl büyük bir emekle gerçekleştiğini anlayacakları ve perde arkasındaki görünmez kahramanları tanıyacakları bir serüvene çıkarıyor. Bilinmeyen diyarlara yapılan bu serüvende danslar, şarkılar, farklı sahne sanatları, renklerle bezeli eğlenceli bölümler ve her oyunda sahnedeki büyülü kutudan çıkan bir sürpriz var. Çocuklara sahne büyüsünü yaşatan, yetişkinlere onların gözünden tiyatroyu anlamaya yardımcı olan Sahne Denilen Büyülü Kutu şarkı, dans, oyunculuk ve sürprizlerle karşılaşmak isteyen herkesi bekliyor.

DANIEL MÜLLER SCHOTT çello  BAIBA SKRIDE keman LAUMA SKRIDE piyano 
08.03.2016 / 20:30
W. A. Mozart Piyanolu Üçlü, Do Majör KV 548, J. Brahms Piyanolu Üçlü No. 3, Do minör Op. 101 ,
D. Şostakoviç Piyanolu Üçlü No. 2, Mi minör Op. 67

İş Sanat’tan muhteşem bir oda müziği şöleni... Eksiksiz tekniği, müzikal duyarlığı ve nefes kesen karizmasıyla uluslararası sahnelerin en ayrıcalıklı çellistlerinden Daniel Müller Schott klasik müzik dünyasının göz alan iki müzisyeniyle aynı sahnede buluşuyor. Müzik yaparkenki doğallığı ve canlı yorumlarıyla bugün en önemli orkestra ve şeflerin sevgisini kazanan Baiba Skride, 2001 yılında kazandığı Kraliçe Elisabeth Yarışması’ndan sonra dünyanın önde gelen festivalleri ve salonları tarafından aranan bir yıldız haline geldi. Sanatçının kardeşi ve uzunlu soluklu duo partneri LaumaSkride ise müzikal hassasiyeti, ton kalitesi ve virtüöz nitelikleriyle bugüne kadar Beethoven Ring ve Echo Klassik gibi ödülleri kucaklamış bir isim. Sıkça gerçekleştirdikleri ses getiren oda müziği konserlerine İş Sanat’ta bir yenisini eklemeye gelen üçlü, kusursuz performanslarıyla bu kez İstanbullu müzikseverleri büyüleyecek.

TİM MASLAK SHOW CENTER 

SİNBAD ve ADALAR PRENSESİRMIZI BAŞLIKLI KAZ ( Müzikal Çocuk Oyunu ) 27 Mart 2016 13:00 http://www.biletix.com/etkinlik/TTT12/TURKIYE/tr

Bir deniz kazasında yunus balıklarının yardımıyla kendisini ıssız bir adada bulan Rose, insanlar ve medeniyet hakkında hiçbir şey bilmeden hayvan dostları tarafından büyütülmüştür. Hayvanlarla konuşabilme yeteneğine sahip Rose tüm adanın sevgisini kazanmıştır. Ve bir gün denizler prensi kaptan Sinbad bir deniz macerası sırasında Rose’un adasına gelir. 

MALL OF İSTANBUL 

KÜÇÜK PRENS MÜZİKALİ 

Çocuklara kendi yaşam amaçlarını bulmanın önemini anlatıyor.Küçük Prens müzikali, minikleri bir yandan eğlendirirken, diğer yandan kendi içsel güçlerini keşfetmeleri ve hayatı öğretilmiş kalıplar yerine kendi yöntemleriyle öğrenmeleri, merak duygusunu asla kaybetmemeleri gibi önemli mesajlar veriyor. Küçük Prens, "yetişkin" olmayı yetişkinlerin dünyasından yanlış örneklerle anlatarak, adeta hayatın nasıl anlamlı kılınacağına dair kılavuzluk ediyor. Hayata hiç sorgulamadan dahil olmak yerine hayallerine inanarak ve yeteneklerine güvenerek kendi yaşam amacını bulmanın en doğrusu olduğu mesajını veren hikaye, eğitici yönüyle dikkat çekiyor.
"Küçük Prens" oyununda izleyici yine ilk kez yerli bir tiyatro yapımında hologram ile karşılaşacak. Son günlerin yıldız çocuk oyuncularından Altın Kelebek ödüllü Ata Berk Mutlu'nun Küçük Prens'i canlandırdığı, müzikleri Yücel Arzen'e ait müzikalde anlatım Uğur Polat'a ait. Diğer önemli rolleri Özkan Uğur, Meltem Cumbul, Burak Kut, Ferman Akgül (maNga), Erhan Yazıcıoğlu, Demet Tuncer, Bülent Şakrak, Tamer Levent, Cihan Okan paylaşıyor. Altan Gördüm hem sahne alırken, aynı zamanda oyuncu yönetmenliğini de üstleniyor. Koreografisini Ebru Cansız'ın yaptığı, şarkı sözlerini Serra Kerimzade, Kerem Pilavcı ve Gökçe Eyüboğlu'nun yazdığı "Küçük Prens Müzikali", hayal etmekten vazgeçmeyenlere, unutulmaz sunuyor.

LEYLA GENCER OPERA ve SANAT MERKEZİ 

AYHAN SİCİMOĞLU LATİN ALL STARS
 09 Mart 2016 21:00

Bolero'lar, salsa'lar, caca'lar ve özel sürprizlerle müziğe doyamayacağiniz harika bir gece sizleri bekliyor. Gecede mambolar, cha-cha'lar, salsa'lar ve Türkçe coverlar havada uçuşacak, dans etmeyen kalmayacak. Ayhan Sicimoğlu & Friends sizleri sonsuz dans, eğlence ve muhabbete davet ediyor.

Daima iyi şeylere benzemek ve kendi kendimizi yönetebilmek dileğiyle…


T. C.    M i l l i    E ğ i t i m    B a k a n l ı ğ ı
ARSU GÜZEL SANATLAR AKADEMİSİ
ARSU     ACADEMY     OF     FINE    ARTS
LCM Education  &  Examination Center
T: 0216 336 70 40
F: 0216 336 70 15

click here