30 Aralık 2014 Salı

HÜSEYİN SERMET ARSU AKADEMİ MASTERCLASS ÇALIŞMASINDAN YANSIMALAR

ARALIK 2014 ARSU GÜZEL SANATLAR AKADEMİSİ HÜSEYİN SERMET MASTERCLASS ÇALIŞMASI

12, 13 ve 14 Aralık tarihlerinde ARSU GÜZEL SANATLAR AKADEMİSİ bünyesinde ikinci kez düzenlenen devlet sanatçısı HÜSEYİN SERMET ile bire bir piyano ve masterclass eğitimleri 3 gün sürmesi beklenirken, bire bir derslerin yoğunluğu ile tam 5 gün sürdü. Çalışmalara İstanbul dışında başka şehirlerden gelenler olduğu gibi Almanya ve Fransa'dan da katılımlar oldu. Başvuruda bulunan, ancak verimli bir çalışma için kısıtlı sayıda katılımcının kabul edilebildiği programa dahil olamayan piyanistler için, Hüseyin Sermet ile önümüzdeki aylarda yeni bir masterclass yapılacağını memnuniyetle bildiririz.
Masterclass esnasında,Hüseyin Sermet , çok ayrıntılı çalışma üslubu ve olması gerekeni elde edene kadar sarf ettiği öğretme çabası ile her bir öğrenciyle 80 dk'nın üzerinde çalıştı. Çalışmalar esnasında üzerinde en çok durulan ve öğrencileri en çok zorlayan konu pedalların doğru kullanımı oldu.
Öğrencilerin kendi ifadeleri ile Hüseyin Sermet ile çalışmalarından edindikleri deneyimler, piyanoya gizli saklı kalmış, fark edilmeyen başka açılardan bakabilmeyi sağlarken, "Doğru bilinç ile piyano çalışma" kavramı üzerinde duruldu.
ARSU Güzel Sanatlar Akademisi'nin buluşturduğu piyanonun genç solukları ile Hüseyin Sermet'in çalışması, öğrencilerin bundan sonraki müzik yaşamlarında yeni bir yolda ilerleme imkanı sağlarken, bu tanışma ve çalışmanın neticesinde farklı ortamlarda da Hüseyin Sermet ile yeniden buluşma fırsatını yakaladılar.
Masterclass sonrasında piyanist olarak kariyer edinme yolunda ilerleyen genç müzisyenler, bahar döneminde ARSU SAHNE'de kendi resital tarihlerini belirlediler.
Her fırsatı değerlendirerek piyano eğitimini hayatının önceliği haline getirmeyi ve bu işte gerçek manada başarılı olabilmenin bilincinde olan müzisyenler, bu tanışıklığı fırsata dönüştürerek Hüseyin Sermet'i sürekli takip edip, verdiği her eğitimi uzak ülkelere seyahat etme pahasına değerlendirerek önemli başarılar elde ediyorlar. 
Bitmeyen enerjisi ile tüm bilgi ve deneyimlerini sonuna kadar paylaşan, mükemmeli elde edene kadar öğretme çabası ile sınırları zorlayan, bizlere örnek olan ve yeni deneyimler elde ederek farkındalığımızı arttıran sevgili HÜSEYİN SERMET'e sonsuz teşekkürlerimizle...

Fotoğraf ve videolara aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10203447896054920&type=1&l=064da34edf