28 Temmuz 2014 Pazartesi

5. SİNOPALE BİENALİ

Arsu Güzel Sanatlar Akademisi Sinopale Bienali'nde

KÜMELER VE KRİSTALLER: SIFIR NOKTASINDA GÖZLEM
Sinopale 5  ”Kümeler ve Kristaller: Sıfır Noktasında Gözlem” ana başlığı altında 12 Temmuz-31 Ağustos 2014 tarihleri arasında Sinop, Türkiye’de gerçekleşiyor.
Sinopale’nin düzenleyicisi olarak bienali uzun vadeli, sürdürülebilir mikro-politik ve özgürlükçü çabalara dayandıran Avrupa Kültür Derneği bir uluslararası küratörler ekibi ile işbirliği içinde sanatçıların seçimi ve program oluşturma, öğretici ve işlevsel bir kolektif yaklaşım benimseyerek sergiye, etkinliklere ve mantıksal yoldan çözüm bulan yönlendirmelerine yerel bağlamla kültürler arası değiş tokuşun bir formatını üretmekten sorumludur. 
Dünyanın çeşitli ülkelerinden sanatçıların, Consulat General of Sweden Goethe, British Council, Kultur Forum Austria, Netherlands Media Arts Institute, Mimar Sinan University of Fine Arts gibi daha pek çok enstitü ve kültür ofislerinin katıldığı bienale Arsu Güzel Sanatlar Akademisi de Beden Müziği Atölyeleri ile destek verdi. Müzik performans ve eğitmenliği ile ilgili çalışmalarını yurt içi ve yurt dışında uluslararası platformlarda yürüten Dilek Çipli ve Esra Kayıkcı ile gerçekleşen Beden Müziği Atölyeleri, Sinop halkından tüm katılımcılar için ilk kez deneyimledikleri unutulmaz bir sinerji oluşturdu. Sevgi, emek ve bir olabilmenin tarifsiz enerjisi, bir sonraki buluşma için hazır bekliyor. Bu güzel paylaşımın oluşumunu sağlayan tüm kişilere, kurum ve kuruluşlara çok teşekkür ederiz. " BEDEN MÜZİĞİ
         Ve ses vücuda geldiğinde bir lisan olur evren, titreşimler yayılır enstrüman olur evren.  
Bam telini keşfeden insan alem olur, alem adem olur.  Taklit etmediniz mi hiç çocukken hayvanları ? Ya gençliğinizin sevdiğiniz şarkıcılarını? İş yaparken bir türkü tutturmadınız mı? Ayağınızla ritim tutup, alkışla katılmadınız mı halaya ? Ağlamadınız mı sevdiğinizin kollarında derin iç çekişlerle? Çok yemek yeyip hıçkırıklara boğularak ya da kahkahalarla gülerek bakmadınız mı karşınızdakilere, fısıl fısıl dertleşenlere... Bağrını deler gibi ağıt yakanlara ne demeli? Daha ne demeli ninnilere, tekerlemelere, dansa, şiire, ya masallara, daha ne demeli hayata müzikten başka...   "
Dilek Çipli